Vlastníte půdu, kterou jste zdědili, koupili nebo dostali darem?
Každý rok obdržíte složenku s nájmem a možná ani neznáte obsah nájemní smlouvy, zaplatíte daň a vše je pro Vás vyřešeno.
Nájemní (pachtovní) smlouva ze zákona přechází na nové majitele, kteří ji přebírají se všemi právy a povinnostmi, je ale dobré zajímat se o podmínky pachtovních smluv. V našem článku si shrneme možnosti zvýšení pachtovného.
V případě, že vlastníte půdu jako jediný vlastník (pouze Vy jste zapsáni na příslušném listu vlastnictví), můžete samostatně vyjednávat s nájemcem půdy.
Jako první krok je, vyžádat si aktuální pachtovní smlouvu, kde jsou základní a důležité údaje, a to:
- Kdy byla nájemní smlouva uzavřena
- Na kolik let je nájemní smlouva uzavřena
- Zda je ve smlouvě výpovědní lhůta (např. 5 let) nebo je určená platnost smlouvy do určité doby
- Kolik činí ročně pachtovné a zda je daň z nemovitosti placena nájemcem (pachtýřem) nebo daň z nemovitosti platíte Vy jako vlastník.
Po zjištění těchto údajů můžete začít s nájemcem vyjednávat o nové podobě nájemní (pachtovní) smlouvy. Doporučujeme jednat písemně – e-mailem, popřípadě telefonicky doladit jednotlivé body smlouvy, nejlépe písemně vše potvrdit, aby nedošlo k pozdějším nedorozuměním.
V případě, že máte smlouvu na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou, doporučujeme kontaktovat nájemce, zda je možné smlouvu obnovit.
Pokud se nájemce staví ke smlouvě jako platné, je nutné tuto smlouvu písemně (doporučeným dopisem) vypovědět a po uplynutí této výpovědní doby vyjednávat s nájemcem původním nebo si zjistit možnosti pronájmu dalším nájemcům půdy v okolí.
V případě, že je smlouva na dobu určitou, opět doporučujeme kontaktovat nájemce s obnovením smlouvy. Pokud však nájemce smlouvu nebude chtít obnovit, musíte čekat na uplynutí doby platnosti smlouvy, která je běžně i 20 let.